Loading Events

Η Διαπολιτισμική Εκπαίδευση και Διαμεσολάβηση στην εποχή των πολλαπλών κρίσεων: Από το σχολείο της γειτονιάς στον πολίτη του μέλλοντος

Σύγχρονα φαινόμενα όπως η παγκοσμιοποίηση, η εντεινόμενη μετανάστευση, η προσφυγική κρίση, ο υπερ-πλουραλισμός, αλλά και η φτώχεια ως απόρροια της παγκόσμιας οικονομικής ύφεσης, καθιστούν επιτακτική την ανάγκη ανάπτυξης πολιτισμικά αειφόρων εκπαιδευτικών πολιτικών και συμπεριληπτικών σχολικών κουλτουρών και πρακτικών. Ταυτοχρόνως, η ίδια η κοινωνία καθιστά επιτακτική την ανάγκη για ενίσχυση της διαπολιτισμικής επάρκειας, όχι μόνο των εκπαιδευτικών, αλλά όλων των πολιτών τόσο σε κοινωνικό, όσο και σε επαγγελματικό πλαίσιο. Υπό το φως των πολλαπλών κρίσεων, αλλά και των πολλαπλών προοπτικών που δημιουργούνται ταυτοχρόνως, η Διαπολιτισμική Εκπαίδευση μας αφορά όλους ανεξαιρέτως.

Συνεπώς, το κάθε σχολείο, το σχολείο της γειτονιάς, καλείται να προετοιμάσει τους διαπολιτισμικά εγγράμματους πολίτες του μέλλοντος. Οι πολίτες του μέλλοντος έχουν επίγνωση της πολιτισμικής πολλαπλότητας και του διεθνισμού στην παγκόσμια κοινωνία, εργάζονται σθεναρά για την προώθηση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, και αναλαμβάνουν ενεργό δράση για την καταπολέμηση των κοινωνικών ανισοτήτων. Οι πολίτες του μέλλοντος ενεργούν ως διαπολιτισμικοί διαμεσολαβητές, ο οποίοι αξιοποιούν τις δεξιότητες επίλυσης συγκρούσεων προκειμένου να προωθήσουν δράσεις αλληλεγγύης που υποστηρίζουν την κοινωνική δικαιοσύνη και την ανθρώπινη αξιοπρέπεια.

Το σεμινάριο αυτό απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθώς και σε επαγγελματίες οι οποίοι εργάζονται σε πολλαπλά πεδία εφαρμογής της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και Διαμεσολάβησης, όπως οργανισμοί, εταιρείες, μη κυβερνητικές οργανώσεις, κρατική και τοπική αυτοδιοίκηση.

Δήλωση συμμετοχής στην Ημερίδα απαραίτητη. Συμπληρώστε την πιο κάτω ηλεκτρονική φόρμα.

Η είσοδος στο σεμινάριο είναι ελεύθερη, ενώ θα δοθεί βεβαίωση συμμετοχής σε όσους συμμετέχοντες παρευρεθούν με φυσική παρουσία.

Το σεμινάριο θα μεταδίδεται και ζωντανά μέσω διαδικτύου.

Οι δηλώσεις συμμετοχής έληξαν