ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ για την εισαγωγή μεταπτυχιακών φοιτητών στο Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών «Ποινικό Δίκαιο και Εξαρτήσεις», που υλοποιείται από τη Νομική Σχολή ΑΠΘ και το Τμήμα Νομικής του Παν. Λευκωσίας, σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ

Από τη Νομική Σχολή του ΑΠΘ και το Τμήμα Νομικής του Παν. Λευκωσίας ανακοινώνεται ότι κατά το ακαδημαϊκό έτος 2017 – 2018 θα λειτουργήσει το νέο Διιδρυματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ), με τίτλο: «Ποινικό Δίκαιο και Εξαρτήσεις», που πραγματοποιείται σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ και απονέμει Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (MΔΕ) σε δύο κατευθύνσεις: Α) Ποινικό δίκαιο των εξαρτήσεων και Β) Θεραπευτική διαχείριση των εξαρτήσεων.

Στο ΔΠΜΣ γίνονται δεκτοί πτυχιούχοι όλων των Τμημάτων ελληνικών ή κυπριακών ΑΕΙ ή ομοταγών αναγνωρισμένων Τμημάτων της αλλοδαπής.

Για την απόκτηση του ΜΔΕ απαιτούνται τρία (3) διδακτικά εξάμηνα. Τα πρώτα 2 εξάμηνα πραγματοποιείται η διδασκαλία των μαθημάτων, ενώ το τρίτο εξάμηνο αφιερώνεται στη συγγραφή της διπλωματικής εργασίας. Τα μαθήματα διδάσκονται μόνο Σαββατοκύριακα (6 Σαββατοκύριακα ανά εξάμηνο).

Λειτουργούν ταυτόχρονα τμήματα σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Λευκωσία.

Προβλέπεται οικονομική συμμετοχή των φοιτητών για την κάλυψη των αναγκών του προγράμματος, συνολικού ύψους 4.000 ευρώ.

Οι υποψήφιοι θα πρέπει να υποβάλουν τα δικαιολογητικά τους από 15 Μαρτίου ως και 15 Μαΐου 2017, αυτοπροσώπως ή μέσω νομίμως εξουσιοδοτημένου τρίτου προσώπου, στη θυρίδα της Γραμματείας της Νομικής Σχολής του ΑΠΘ κατά τις ώρες 11:30 – 13:00, ή ταχυδρομικώς στη διεύθυνση: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Νομική Σχολή, Γραμματεία Νομικής Σχολής, Ισόγειο, Τ.Κ. 54124, Θεσσαλονίκη, με την ένδειξη: Συμμετοχή στο ΔΠΜΣ «Ποινικό Δίκαιο και Εξαρτήσεις».

Δικαιολογητικά μπορούν να υποβάλουν και όσοι δεν έχουν λάβει αντίγραφο πτυχίου, ενώ είναι δικαιούχοι, οι οποίοι θα πρέπει να προσκομίσουν υποχρεωτικά βεβαίωση περάτωσης σπουδών, με την αναφορά ότι εκκρεμεί μόνο η ορκωμοσία τους.

Πληροφορίες για απαιτούμενα δικαιολογητικά και αξιολόγηση, πατήστε εδώ

Περισσότερες πληροφορίες: από τις Γραμματείες της Νομικής Σχολής ΑΠΘ, (Πανεπιστημιούπολη Θεσσαλονίκης, 541 24, τηλ: +30 2310 996510, εσωτερικό 2, κατά τις ώρες 9.00 – 11.00, φαξ: +30 2310 995272, e-mail: [email protected]), του Τμήματος Νομικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (Λεωφόρος Μακεδονίτισσας 46, 24005, 1700 Λευκωσία, τηλ: +357 22841528, φαξ: +357 22352067, e-mail:[email protected]) και του ΚΕΘΕΑ (+30 210-9241993-6, εσωτερικό 254, e-mail:[email protected]), καθώς και από την ιστοσελίδα του ΔΠΜΣ: https://addictions.law.auth.gr.