**English – Greek text follows**

The IEUME project was awarded the Erasmus+ Inclusivity Distinction from the Portuguese E+ National Agency at the V Erasmus + Equity and Inclusion Seminar, hosted online on 25th of November, 2020.

The project, funded by the Erasmus +, aims to promote the integration of migrants in their host countries through online training on issues pertinent to the European Union and its values. This training is free of charge and covers topics such as the EU institutions, access to rights, political culture, civic participation, employability, and cultural heritage.

Erasmus+ award

Among numerous educational tools, the project offers several curricula and games associated with the aforementioned themes. All the material is available in Portuguese, English, French, German, Greek and Maltese, and can be found on the IEUME website  or at the dedicated project App available on the Google Play Store and on the App Store for Android and IOS devices respectively. You can find the App by searching for “IEUME”.

The Diplomatic Academy at the University of Nicosia is one of the project partners.

Σχέδιο για την Κατάρτιση Μεταναστών IEUME Έλαβε Διάκριση Erasmus+ για την Περιεκτικότητα

Το έργο IEUME τιμήθηκε με τη Διάκριση Περιεκτικότητας Erasmus+ από τον Πορτογαλικό Εθνικό Οργανισμό E+ στο Σεμινάριο V Erasmus + Equity and Inclusion, που φιλοξενήθηκε διαδικτυακά στις 25 Νοεμβρίου 2020.

Το συγκεκριμένο έργο IEUME χρηματοδοτείται από το Erasmus+. Το IEUME στοχεύει στην προώθηση της ένταξης των μεταναστών στις χώρες υποδοχής τους μέσω επιγραμμικής εκπαίδευσης σε θέματα σχετικά με την Ευρωπαϊκή Ένωση και τις αξίες της. Αυτή η εκπαίδευση είναι δωρεάν και καλύπτει θέματα όπως τα θεσμικά όργανα της ΕΕ, ανθρώπινα δικαιώματα, την πολιτική κουλτούρα, τη συμμετοχή των πολιτών, την απασχολησιμότητα και την πολιτιστική κληρονομιά.

Μεταξύ πολλών εκπαιδευτικών εργαλείων, το έργο προσφέρει διάφορα προγράμματα σπουδών και διαδραστικά παιχνίδια που συσχετίζονται με τα προαναφερθέντα θέματα. Όλο το υλικό είναι διαθέσιμο στα Πορτογαλικά, Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ελληνικά και Μαλτέζικα. Μπορείτε να το βρείτε στον ιστότοπο IEUME ή στην ειδική εφαρμογή που είναι διαθέσιμη στο Google Play Store και στο App Store για συσκευές Android και IOS αντίστοιχα. Μπορείτε να βρείτε την εφαρμογή αναζητώντας τη λέξη “IEUME”.

Η Διπλωματική Ακαδημία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας είναι ένας από τους συνεργάτες του έργου.